„Demokratyczna” „dobrowolność”

16 lutego 2016

Alvin Toffler, jeden z ważniejszych futurologów XX. wieku starał się w roku 1985 utworzyć wizję przyszłego świata. Wiele rzeczy udało mu się przewidzieć: informatyzację relacji, dostępność, rynek usługowy, wzmożony pluralizm społeczno-kulturowy, demokratyzację. Mówiąc o swoich falach rozwoju przewidział także coś innego – wzrost odpowiedzialności jednostek za społeczeństwa. A to przy dzisiejszych nastrojach narodów burzy całą koncepcję.

Przez ostatnich kilka tygodni obserwujemy dyskusję wokół kwestii imigrantów z Afryki, których to UE pragnie nam wrzucić (zresztą tak, jak i proporcjonalnie pozostałych krajom związku). Wyłamały się wyłącznie Węgry Orbana, choć z problemami i przy ogromnych protestach. Liczba imigrantów jest niewielka, ale dyskusja toczy się wokół zasady i wizji Polski, która nie może stać w rozkroku i będzie musiała wybrać drogę, którą chce podążać – przez izolację lub przez multikulturalizm. Warto patrzeć szerzej na decyzję Unii, zwrócić uwagę na pewien ważny element. Bardzo często w dyskusjach politycznych przeciwnicy UE mówią o okupacji, o niewoli pod jej dyktatem. Mówi się wówczas o oscypkach, wędzonych wędlinach, żarówkach itp. Te argumenty zdają się być śmieszne, ale dla mnie – z punktu widzenia prawniczego – sprawa przestaje się śmieszna podczas czytania orzeczeń sądowych. Polska na mocy traktatów unijnych dobrowolnie zrzekła się części swych kompetencji i w tym zakresie utraciła suwerenność. Kwestia imigrantów to już nie sprawa oscypków, żarówek i wędlin. To sprawa fundamentalna.

Jednakowoż Polska – jak i pozostałe kraje – zrzekła się, co wspomniałem, swych kompetencji dobrowolnie. Czy ta dobrowolność była kwitem in blanco? Wybory do Parlamentu Europejskiego, ale przede wszystkim wybory krajowe w państwach wspólnotowych jak Francja, Wielka Brytania, Niemcy wskazują ewidentnie na rosnący sprzeciw społeczeństw wobec dalszej polityki imigracyjnej. Bo czyż przykładowo brytyjski UKiP opowiadający się za zamknięciem granic dla imigrantów jeszcze kilka lat temu mógłby wygrać wybory do Parlamentu Europejskiego? A teraz mu się to udało.

Dobrowolność wskazana w przekazaniu kompetencji dzisiaj jest ignorowana. Komisja Europejska przestaje liczyć się z głosami państw i nie zważa na reakcje obywateli w poszczególnych krajach. Ta sama Unia, która płaciła miliardy na demokratyzację całego świata wokół jako remedium na wszystko co złe, teraz pomija głos własnych ludności. Unia jest rzecz jasna tolerancyjna, ale wyłącznie gdy jesteś homoseksualistą, murzynem, arabem albo zmieniasz płeć. Gdy jesteś wrogiem aborcji, zwolennikiem kary śmierci lub nie godzisz się na walkę z globalnym ociepleniem – tolerancji nie ma. Funkcjonuje ona wyłącznie w stricte ideologicznie zarysowanej płaszczyźnie, nie opierającej się na pięknym różnieniu się, a na propagandzie i sankcji. Martwi mnie fakt, że nie zauważamy na co dzień tych drobnych przesunięć, kroczków, które prowadzą nas w głąb tego tunelu. Jak mówił już Thomas Jefferson: „Wolność wymaga nieustannej czujności, bo jest zawsze zagrożona.”.

Do momentu, gdy przepoczwarzającą się w różne postacie, ale szeroko rozumianą wspólnotą europejską po roku 1945 zarządzali politycy narodowi, wszystkie decyzje były akceptowane, dyskutowane w kręgu państw zainteresowanych. Wspólnota tworzyła pewne warunki, dawała instrumenty służące ułatwieniu tychże umów międzynarodowych. Z chwilą przekazania części prerogatyw i kompetencji osobom „niezależnym”, sytuacja odwróciła się diametralnie. Unia Europejska jako instytucja stała się osobnym organem łączącym ściśle państwa europejskie. A jak wiadomo – każdy organ w pewnym momencie zaczyna dbać o swoje interesy i wzmocnienie siły rażenia. Także i Unia musiała i staje obecnie w tym punkcie zwrotnym przybierając maskę pozornie sponsora, a faktycznie alfonsa. To tylko element gry, gdyż jak już wiedział Stanisław Tarnopolski: „Polityka to domena zmiennych środków i niezmiennych celów.”.

Sołżenicyn pisał o demokracji jako o ustroju ludzi wolnych. Jednakże demokracja będąca na ustach wszystkich dygnitarzy europejskich zaczyna tracić na znaczeniu, jakoś dziwnie mutować. Dobrowolność z kolei przeobraża się w myśl Poppera, iż jedynym sposobem wprowadzenia ładu może być wyłącznie upolicyjnienie życia publicznego.

 

/Paweł Szala
źródło zdjęcia: onet.pl

Polub NamZależy.pl

Subskrybuj NamZależy.plLoading Facebook Comments ...

Polacy czują się bezpiecznie w Polsce, jednak sceptycznie oceniają potencjał militarny kraju

Jadwiga Staniszkis krytykuje Andrzeja Dudę: ludzie tego pokroju, bez charyzmy, powinni usuwać się w cień

Jarosław Wałęsa: mój ojciec jest bardzo wybuchowym politykiem (...) Tłumaczę mu, żeby się troszeczkę dystansował od bieżącej polityki (video)

Tomasz Piątek, autor książki o Antonim Macierewiczu zapowiedział pozwy przeciwko prawicowym mediom

Andrzej Duda na 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezes TVP Jacek Kurski miał wypadek samochodowy

Tragedia w Meksyku. Trzęsienie ziemi zabiło co najmniej 224 osoby (video)

Witold Waszczykowski docenił zachowanie Donalda Trumpa

Kidawa-Błońska: zawsze może być lepszy szef partii, ale szefa partii zmienia się w demokratycznych wyborach

Przeprowadzono ekshumacje kolejnej ofiary katastrofy w Smoleńsku. Rodzina była przeciwna tym działaniom

Patryk Jaki o sprawie noworodka z Białogardu: intuicja mi podpowiada, że ci rodzice mogą mieć wiele racji (video)

Podkomisja smoleńska rozpada się? Kolejni eksperci Macierewicza opuszczają prezydium

Zbigniew Stonoga zaniepokojony o swoje życie. „Czy oni chcą mnie zabić?”

Paweł Kukiz krytykuje politykę przyjmowania uchodźców do państw europejskich

Rafał Ziemkiewicz uderza w PiS. Publicysta stawia Kukiza przed Kaczyńskim

Adam Hofman: prezydent uznał, że rola, aby tylko jeździć i otwierać różne ładne miejsca, nie jest dla niego wystarczająca (video)

Konrad Berkowicz: wielu wychowanków Korwin-Mikkego jest w Sejmie - być może niektórzy do niego wrócą (video)

Patryk Jaki: Europa będzie zmuszona do przemyślenia na nowo postulatu zaostrzenia kar, włącznie z wprowadzeniem kary śmierci

Zamieszanie wokół Cejrowskiego. Podróżnikowi wypomniano słowa o Szczecinie, który jego zdaniem "nie jest polskim miastem" (video)

MON chce kupić elementy obrony powietrznej Patriot. Trwają rozmowy, jednak Polska może nie uzyskać tego, czego oczekuje

Kolejny huragan uderzy w Karaiby. Ogłoszono stan pogotowia

Dekoncentracja mediów na ostatniej prostej

Zakonnicy w Belgii nadal będą wykonywać eutanazję. Duchowni nie posłuchali rady papieża Franciszka

Antonii Macierewicz zamierza kupić francuskie okręty podwodne

Wojciech Cejrowski: Rosjanie nie mają przewagi sprzętowej nad NATO, natomiast mają przewagę w ludziach (video)

Kolejna próba nuklearna Korei Północnej. Pocisk przeleciał nad Japonią

Atak nożownika w Paryżu. Zatrzymany mógł współpracować z Państwem Islamskim

Jarosław Gowin skomentował najnowszy odcinek "Ucha Prezesa". Polityk podziękował za rolę Andrzejowi Sewerynowi (video)

Sekretarz stanu KPRM o narzucanych kwotach uchodźców: Polska nigdy się na to nie zgodzi

500+ nie trafionym programem prorodzinnym? Wskazuje na to najnowsze badanie

Top