„Demokratyczna” „dobrowolność”

16 lutego 2016

Alvin Toffler, jeden z ważniejszych futurologów XX. wieku starał się w roku 1985 utworzyć wizję przyszłego świata. Wiele rzeczy udało mu się przewidzieć: informatyzację relacji, dostępność, rynek usługowy, wzmożony pluralizm społeczno-kulturowy, demokratyzację. Mówiąc o swoich falach rozwoju przewidział także coś innego – wzrost odpowiedzialności jednostek za społeczeństwa. A to przy dzisiejszych nastrojach narodów burzy całą koncepcję.

Przez ostatnich kilka tygodni obserwujemy dyskusję wokół kwestii imigrantów z Afryki, których to UE pragnie nam wrzucić (zresztą tak, jak i proporcjonalnie pozostałych krajom związku). Wyłamały się wyłącznie Węgry Orbana, choć z problemami i przy ogromnych protestach. Liczba imigrantów jest niewielka, ale dyskusja toczy się wokół zasady i wizji Polski, która nie może stać w rozkroku i będzie musiała wybrać drogę, którą chce podążać – przez izolację lub przez multikulturalizm. Warto patrzeć szerzej na decyzję Unii, zwrócić uwagę na pewien ważny element. Bardzo często w dyskusjach politycznych przeciwnicy UE mówią o okupacji, o niewoli pod jej dyktatem. Mówi się wówczas o oscypkach, wędzonych wędlinach, żarówkach itp. Te argumenty zdają się być śmieszne, ale dla mnie – z punktu widzenia prawniczego – sprawa przestaje się śmieszna podczas czytania orzeczeń sądowych. Polska na mocy traktatów unijnych dobrowolnie zrzekła się części swych kompetencji i w tym zakresie utraciła suwerenność. Kwestia imigrantów to już nie sprawa oscypków, żarówek i wędlin. To sprawa fundamentalna.

Jednakowoż Polska – jak i pozostałe kraje – zrzekła się, co wspomniałem, swych kompetencji dobrowolnie. Czy ta dobrowolność była kwitem in blanco? Wybory do Parlamentu Europejskiego, ale przede wszystkim wybory krajowe w państwach wspólnotowych jak Francja, Wielka Brytania, Niemcy wskazują ewidentnie na rosnący sprzeciw społeczeństw wobec dalszej polityki imigracyjnej. Bo czyż przykładowo brytyjski UKiP opowiadający się za zamknięciem granic dla imigrantów jeszcze kilka lat temu mógłby wygrać wybory do Parlamentu Europejskiego? A teraz mu się to udało.

Dobrowolność wskazana w przekazaniu kompetencji dzisiaj jest ignorowana. Komisja Europejska przestaje liczyć się z głosami państw i nie zważa na reakcje obywateli w poszczególnych krajach. Ta sama Unia, która płaciła miliardy na demokratyzację całego świata wokół jako remedium na wszystko co złe, teraz pomija głos własnych ludności. Unia jest rzecz jasna tolerancyjna, ale wyłącznie gdy jesteś homoseksualistą, murzynem, arabem albo zmieniasz płeć. Gdy jesteś wrogiem aborcji, zwolennikiem kary śmierci lub nie godzisz się na walkę z globalnym ociepleniem – tolerancji nie ma. Funkcjonuje ona wyłącznie w stricte ideologicznie zarysowanej płaszczyźnie, nie opierającej się na pięknym różnieniu się, a na propagandzie i sankcji. Martwi mnie fakt, że nie zauważamy na co dzień tych drobnych przesunięć, kroczków, które prowadzą nas w głąb tego tunelu. Jak mówił już Thomas Jefferson: „Wolność wymaga nieustannej czujności, bo jest zawsze zagrożona.”.

Do momentu, gdy przepoczwarzającą się w różne postacie, ale szeroko rozumianą wspólnotą europejską po roku 1945 zarządzali politycy narodowi, wszystkie decyzje były akceptowane, dyskutowane w kręgu państw zainteresowanych. Wspólnota tworzyła pewne warunki, dawała instrumenty służące ułatwieniu tychże umów międzynarodowych. Z chwilą przekazania części prerogatyw i kompetencji osobom „niezależnym”, sytuacja odwróciła się diametralnie. Unia Europejska jako instytucja stała się osobnym organem łączącym ściśle państwa europejskie. A jak wiadomo – każdy organ w pewnym momencie zaczyna dbać o swoje interesy i wzmocnienie siły rażenia. Także i Unia musiała i staje obecnie w tym punkcie zwrotnym przybierając maskę pozornie sponsora, a faktycznie alfonsa. To tylko element gry, gdyż jak już wiedział Stanisław Tarnopolski: „Polityka to domena zmiennych środków i niezmiennych celów.”.

Sołżenicyn pisał o demokracji jako o ustroju ludzi wolnych. Jednakże demokracja będąca na ustach wszystkich dygnitarzy europejskich zaczyna tracić na znaczeniu, jakoś dziwnie mutować. Dobrowolność z kolei przeobraża się w myśl Poppera, iż jedynym sposobem wprowadzenia ładu może być wyłącznie upolicyjnienie życia publicznego.

 

/Paweł Szala
źródło zdjęcia: onet.pl

Polub NamZależy.pl

Subskrybuj NamZależy.plLoading Facebook Comments ...

Korea Północna rośnie w siłę. Kim Dzong Un zamierza przeprowadzić kolejną próbę pocisku międzykontynentalnego

Paweł Kukiz: Platformiarze spazmów dostają, że im "Pucz - Reaktywacja" nie wyszedł

Kuriozalna sytuacja. Radny PO zaatakował przechodnia kawałkiem pizzy (video)

Norweski dziennik w wulgarnych słowach obraził prezydenta Dudę: pies stał się mężczyzną

Ultimatum dla Polski. Komisja Europejska daje PiS miesiąc na rozwiązanie problemu dotyczącego sądownictwa

Patryk Jaki uderza w prezydenta Andrzeja Dudę: jestem nim bardzo zawiedziony (video)

Korwin-Mikke o wymiarze sprawiedliwości: nie powinno być tak, że sądownictwem zajmuje się minister sprawiedliwości albo premier (video)

Ukraińcy chcą zarabiać coraz więcej w Polsce. "Na rękę" oczekują nawet 2000 zł

Paweł Kukiz o dziennikarzu: Lis- czołowy manipulator i propagandysta tuskowego dworu- po raz kolejny przeinaczył moją wypowiedź

W cieniu ubiegłotygodniowych awantur ws. sądownictwa Sejm zajmował się kilkoma istotnymi projektami. Czekają nas m.in. podwyżki

Konflikt narasta? Rzecznik PiS o wecie Andrzeja Dudy: Trudno zrozumieć decyzję prezydenta

Antoni Macierewicz: wymiar sprawiedliwości jest ostatnim szańcem sił postkomunistycznych i liberalnych

Prezydent Duda podpisał ustawę o sądach powszechnych

Transmitowane równocześnie orędzia premier Szydło i prezydenta Dudy wzbudziły wiele emocji. Zdaniem internautów TVP popełniło błąd (video)

Włosi w specyficzny sposób protestują przeciw imigrantom. Na polu rolnym wykoszono wielki "obrazek" przeciw UE i cudzoziemcom (video)

Kukiz zaatakował protestujących ws. sądownictwa: oszaleliście??? Mam stanąć obok Platformy?

Weto prezydenta Dudy oburzyło PiS. Jak zareaguje Kaczyński? (video)

Demonstracje przed domem Grzegorza Schetyny we Wrocławiu

Andrzej Duda zawetował dwie ustawy o sądownictwie. PiS rozczarowane zachowaniem prezydenta (video)

Adam Andruszkiewicz ostrzega: wpływowa fundacja powiązana z Sorosem przygotowuje plany organizacji "polskiego majdanu"

Od niedzieli pigułka "dzień po" będzie dostępna tylko na receptę

Beata Tadla prowokuje Krystynę Pawłowicz? Dziennikarka opublikowała zdjęcie z siostrą posłanki

Donald Tusk chwali protestujących przeciw PiS: nie można zmarnować tej energii

Holenderska gazeta codzienna publikuje grafikę z karykaturą sikającego Kaczyńskiego

Senat przyjął w nocy ustawę o Sądzie Najwyższym. Przed parlamentem odbyły się kolejne demonstracje (video)

Przeciwnicy zmian w sądownictwie zaatakowali pod Sejmem posła Jakubiaka. Polityk został eskortowany w asyście kilkunastu policjantów

Wojciech Cejrowski o opozycji: to oni mówią plugawym językiem przy ośmiorniczkach (video)

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński do opozycji: komuniści i esbecy, precz z łotrami

Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu: 52 proc. respondentów przeciwko PiS. Młodzi ludzie niezadowoleni

Orędzie premier Beaty Szydło: My jesteśmy władzą odpowiedzialną i jeśli na coś się umówiliśmy z obywatelami, to chcemy tego dotrzymać (video)

Top