Boża Kampania

16 lutego 2016

W dzisiejszym świecie technologii rozwijających się szybciej niż umiejętności savoir-vivre urzędującego prezydenta, jesteśmy atakowani ze wszystkich stron treścią i formą. W mniemaniu tym tylko utwierdza mnie to, co działo się wokół tegorocznego dnia kobiet, gdy już około tydzień przed 8. marca w radiu, telewizji, na ulicach atakowały mnie informacje o potrzebach kobiet. A niedługo pewnie zacznie się sezon Wielkiej Nocy.

Przekaz, z którego zdajemy sobie sprawę to jednak przekaz mniej groźny niźli ten, który do nas dociera bez naszej wiedzy i zgody. Technologia zaczyna nas układać i zniewalać dopiero wtedy, gdy przestajemy ją dostrzegać. Będąc precyzyjnym, to rzecz mutatis mutandis jak z kapitałem – nie rządzi pieniądz/technologia, a jej właściciel, od którego decyzji dzisiaj zależy stan intelektualny milionów ludzi. To zjawisko zagubienia jako zagrożenie świetnie opisał Stanisław Lem w „Solaris”:
„Człowiek może ogarnąć tak niewiele rzeczy naraz; widzimy tylko to, co dzieje się przed nami, tu i teraz; unaocznienie sobie równoczesnej mnogości procesów, jakkolwiek związanych ze sobą, jakkolwiek się nawet uzupełniających, przekracza jego możliwości. Doświadczamy tego nawet wobec zjawisk względnie prostych. Los jednego człowieka może znaczyć wiele, los kilkuset trudno jest objąć, ale dzieje tysiąca, miliona nie znaczą w gruncie rzeczy nic.”

Po tym krótkim zagajeniu pragnąłbym teraz przewrotnie zapytać – jak na ten przekaz odpowiadają środowiska z natury tradycyjne, jak np. Kościół katolicki?

W mojej opinii Kościół dzisiaj zarówno w mediach, jak i w samych budynkach podczas nabożeństw, stał się – jak mawia prof. Wolniewicz – „bezzębny”, subtelny, delikatny i ugodowy. A ja jestem wrogiem takiego stanu rzeczy. Zawsze z rozrzewnieniem czytam sienkiewiczowską Trylogię, gdzie bohaterowie, „chrześcijańskie syny”, wiarą się szczycili i za wiarę wojowali nie oszczędzając zdrowia, a nieraz i życia na tym padole…

Uważam jednak, że to, co obserwuję nie jest zjawiskiem zapoczątkowanym przez wiernych. Brakuje dzisiaj siły i odwagi w decyzjach kościelnych władz. Brakuje duchownych przywódców, gdy wierni gromadzą się pod krzyżem, gdy bronione jest ludzkie życie na manifestacjach, gdy świętowane są ceremonie państwowe. Ludzie czują się bezradni, bez wodzów, którzy mówią „Tak – tak, nie – nie” prowadząc za sobą tłum. W sytuacjach jawnego działania antychrześcijańskiego Kościół nie potrafi się nawet zdobyć na ekskomunikę.

Tylko w świecie, w którym Kościół pozwala na opluwanie wiernych pod krzyżem, w którym Kościół nie wypowiada się głośno i wyraźnie w sprawach istotnych w życiu publicznym, w którym biskup Hlond mówi, że przyszłość Kościoła nie jest w rękach kapłanów, a w rękach odważnych wiernych; jest możliwe, że komunistyczny aparatczyk ś.p. Józef Oleksy może zapytany o pochówek odpowiedzieć: „Chcę mieć katolicki. Jak wszystkie komuchy.”

To mnie obraża. Nasz Kościół to Kościół walczący, jak podkreślał to również ś.p. dominikanin Józef Bocheński twierdząc, że są sytuacje, w których chrześcijanin ma prawo chwycić za broń. W nomenklaturze katolickiej są to tzw. wojny sprawiedliwe. Dlatego też cieszę się, że z inicjatywy tychże odważnych wiernych powstają dzisiaj oddolnie materiały, które promują Kościół jako wspólnotę nie pozbawioną przymiotów męskich, jak siła, odwaga, honor. Ta polityka pozytywna, promująca, a nie tylko zniechęcająca to także czynnik, który zachęcił mnie do publikowania na NamZależy. Może odnowa musi iść od dołu?

Z czystym sercem polecam Państwu książkę Mateusza Pietrzaka – „Boża Kampania”, w której podejmuje się on zebrania świadectw od silnych, twardych mężczyzn. W książce spotkamy antyterrorystę, policjanta, ratownika, alpinistów i wiele innych postaci, które opisują swoje duchowe odczucia względem wiary i Kościoła. Ze względu na me życiowe doświadczenia również ja zostałem bohaterem, dlatego tym bardziej zachęcam do lektury.

Paweł Szala

Polub NamZależy.pl

Subskrybuj NamZależy.plLoading Facebook Comments ...

Polacy czują się bezpiecznie w Polsce, jednak sceptycznie oceniają potencjał militarny kraju

Jadwiga Staniszkis krytykuje Andrzeja Dudę: ludzie tego pokroju, bez charyzmy, powinni usuwać się w cień

Jarosław Wałęsa: mój ojciec jest bardzo wybuchowym politykiem (...) Tłumaczę mu, żeby się troszeczkę dystansował od bieżącej polityki (video)

Tomasz Piątek, autor książki o Antonim Macierewiczu zapowiedział pozwy przeciwko prawicowym mediom

Andrzej Duda na 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezes TVP Jacek Kurski miał wypadek samochodowy

Tragedia w Meksyku. Trzęsienie ziemi zabiło co najmniej 224 osoby (video)

Witold Waszczykowski docenił zachowanie Donalda Trumpa

Kidawa-Błońska: zawsze może być lepszy szef partii, ale szefa partii zmienia się w demokratycznych wyborach

Przeprowadzono ekshumacje kolejnej ofiary katastrofy w Smoleńsku. Rodzina była przeciwna tym działaniom

Patryk Jaki o sprawie noworodka z Białogardu: intuicja mi podpowiada, że ci rodzice mogą mieć wiele racji (video)

Podkomisja smoleńska rozpada się? Kolejni eksperci Macierewicza opuszczają prezydium

Zbigniew Stonoga zaniepokojony o swoje życie. „Czy oni chcą mnie zabić?”

Paweł Kukiz krytykuje politykę przyjmowania uchodźców do państw europejskich

Rafał Ziemkiewicz uderza w PiS. Publicysta stawia Kukiza przed Kaczyńskim

Adam Hofman: prezydent uznał, że rola, aby tylko jeździć i otwierać różne ładne miejsca, nie jest dla niego wystarczająca (video)

Konrad Berkowicz: wielu wychowanków Korwin-Mikkego jest w Sejmie - być może niektórzy do niego wrócą (video)

Patryk Jaki: Europa będzie zmuszona do przemyślenia na nowo postulatu zaostrzenia kar, włącznie z wprowadzeniem kary śmierci

Zamieszanie wokół Cejrowskiego. Podróżnikowi wypomniano słowa o Szczecinie, który jego zdaniem "nie jest polskim miastem" (video)

MON chce kupić elementy obrony powietrznej Patriot. Trwają rozmowy, jednak Polska może nie uzyskać tego, czego oczekuje

Kolejny huragan uderzy w Karaiby. Ogłoszono stan pogotowia

Dekoncentracja mediów na ostatniej prostej

Zakonnicy w Belgii nadal będą wykonywać eutanazję. Duchowni nie posłuchali rady papieża Franciszka

Antonii Macierewicz zamierza kupić francuskie okręty podwodne

Wojciech Cejrowski: Rosjanie nie mają przewagi sprzętowej nad NATO, natomiast mają przewagę w ludziach (video)

Kolejna próba nuklearna Korei Północnej. Pocisk przeleciał nad Japonią

Atak nożownika w Paryżu. Zatrzymany mógł współpracować z Państwem Islamskim

Jarosław Gowin skomentował najnowszy odcinek "Ucha Prezesa". Polityk podziękował za rolę Andrzejowi Sewerynowi (video)

Sekretarz stanu KPRM o narzucanych kwotach uchodźców: Polska nigdy się na to nie zgodzi

500+ nie trafionym programem prorodzinnym? Wskazuje na to najnowsze badanie

Top