Boża Kampania

16 lutego 2016

W dzisiejszym świecie technologii rozwijających się szybciej niż umiejętności savoir-vivre urzędującego prezydenta, jesteśmy atakowani ze wszystkich stron treścią i formą. W mniemaniu tym tylko utwierdza mnie to, co działo się wokół tegorocznego dnia kobiet, gdy już około tydzień przed 8. marca w radiu, telewizji, na ulicach atakowały mnie informacje o potrzebach kobiet. A niedługo pewnie zacznie się sezon Wielkiej Nocy.

Przekaz, z którego zdajemy sobie sprawę to jednak przekaz mniej groźny niźli ten, który do nas dociera bez naszej wiedzy i zgody. Technologia zaczyna nas układać i zniewalać dopiero wtedy, gdy przestajemy ją dostrzegać. Będąc precyzyjnym, to rzecz mutatis mutandis jak z kapitałem – nie rządzi pieniądz/technologia, a jej właściciel, od którego decyzji dzisiaj zależy stan intelektualny milionów ludzi. To zjawisko zagubienia jako zagrożenie świetnie opisał Stanisław Lem w „Solaris”:
„Człowiek może ogarnąć tak niewiele rzeczy naraz; widzimy tylko to, co dzieje się przed nami, tu i teraz; unaocznienie sobie równoczesnej mnogości procesów, jakkolwiek związanych ze sobą, jakkolwiek się nawet uzupełniających, przekracza jego możliwości. Doświadczamy tego nawet wobec zjawisk względnie prostych. Los jednego człowieka może znaczyć wiele, los kilkuset trudno jest objąć, ale dzieje tysiąca, miliona nie znaczą w gruncie rzeczy nic.”

Po tym krótkim zagajeniu pragnąłbym teraz przewrotnie zapytać – jak na ten przekaz odpowiadają środowiska z natury tradycyjne, jak np. Kościół katolicki?

W mojej opinii Kościół dzisiaj zarówno w mediach, jak i w samych budynkach podczas nabożeństw, stał się – jak mawia prof. Wolniewicz – „bezzębny”, subtelny, delikatny i ugodowy. A ja jestem wrogiem takiego stanu rzeczy. Zawsze z rozrzewnieniem czytam sienkiewiczowską Trylogię, gdzie bohaterowie, „chrześcijańskie syny”, wiarą się szczycili i za wiarę wojowali nie oszczędzając zdrowia, a nieraz i życia na tym padole…

Uważam jednak, że to, co obserwuję nie jest zjawiskiem zapoczątkowanym przez wiernych. Brakuje dzisiaj siły i odwagi w decyzjach kościelnych władz. Brakuje duchownych przywódców, gdy wierni gromadzą się pod krzyżem, gdy bronione jest ludzkie życie na manifestacjach, gdy świętowane są ceremonie państwowe. Ludzie czują się bezradni, bez wodzów, którzy mówią „Tak – tak, nie – nie” prowadząc za sobą tłum. W sytuacjach jawnego działania antychrześcijańskiego Kościół nie potrafi się nawet zdobyć na ekskomunikę.

Tylko w świecie, w którym Kościół pozwala na opluwanie wiernych pod krzyżem, w którym Kościół nie wypowiada się głośno i wyraźnie w sprawach istotnych w życiu publicznym, w którym biskup Hlond mówi, że przyszłość Kościoła nie jest w rękach kapłanów, a w rękach odważnych wiernych; jest możliwe, że komunistyczny aparatczyk ś.p. Józef Oleksy może zapytany o pochówek odpowiedzieć: „Chcę mieć katolicki. Jak wszystkie komuchy.”

To mnie obraża. Nasz Kościół to Kościół walczący, jak podkreślał to również ś.p. dominikanin Józef Bocheński twierdząc, że są sytuacje, w których chrześcijanin ma prawo chwycić za broń. W nomenklaturze katolickiej są to tzw. wojny sprawiedliwe. Dlatego też cieszę się, że z inicjatywy tychże odważnych wiernych powstają dzisiaj oddolnie materiały, które promują Kościół jako wspólnotę nie pozbawioną przymiotów męskich, jak siła, odwaga, honor. Ta polityka pozytywna, promująca, a nie tylko zniechęcająca to także czynnik, który zachęcił mnie do publikowania na NamZależy. Może odnowa musi iść od dołu?

Z czystym sercem polecam Państwu książkę Mateusza Pietrzaka – „Boża Kampania”, w której podejmuje się on zebrania świadectw od silnych, twardych mężczyzn. W książce spotkamy antyterrorystę, policjanta, ratownika, alpinistów i wiele innych postaci, które opisują swoje duchowe odczucia względem wiary i Kościoła. Ze względu na me życiowe doświadczenia również ja zostałem bohaterem, dlatego tym bardziej zachęcam do lektury.

Paweł Szala

Polub NamZależy.pl

Subskrybuj NamZależy.plLoading Facebook Comments ...

Korea Północna rośnie w siłę. Kim Dzong Un zamierza przeprowadzić kolejną próbę pocisku międzykontynentalnego

Paweł Kukiz: Platformiarze spazmów dostają, że im "Pucz - Reaktywacja" nie wyszedł

Kuriozalna sytuacja. Radny PO zaatakował przechodnia kawałkiem pizzy (video)

Norweski dziennik w wulgarnych słowach obraził prezydenta Dudę: pies stał się mężczyzną

Ultimatum dla Polski. Komisja Europejska daje PiS miesiąc na rozwiązanie problemu dotyczącego sądownictwa

Patryk Jaki uderza w prezydenta Andrzeja Dudę: jestem nim bardzo zawiedziony (video)

Korwin-Mikke o wymiarze sprawiedliwości: nie powinno być tak, że sądownictwem zajmuje się minister sprawiedliwości albo premier (video)

Ukraińcy chcą zarabiać coraz więcej w Polsce. "Na rękę" oczekują nawet 2000 zł

Paweł Kukiz o dziennikarzu: Lis- czołowy manipulator i propagandysta tuskowego dworu- po raz kolejny przeinaczył moją wypowiedź

W cieniu ubiegłotygodniowych awantur ws. sądownictwa Sejm zajmował się kilkoma istotnymi projektami. Czekają nas m.in. podwyżki

Konflikt narasta? Rzecznik PiS o wecie Andrzeja Dudy: Trudno zrozumieć decyzję prezydenta

Antoni Macierewicz: wymiar sprawiedliwości jest ostatnim szańcem sił postkomunistycznych i liberalnych

Prezydent Duda podpisał ustawę o sądach powszechnych

Transmitowane równocześnie orędzia premier Szydło i prezydenta Dudy wzbudziły wiele emocji. Zdaniem internautów TVP popełniło błąd (video)

Włosi w specyficzny sposób protestują przeciw imigrantom. Na polu rolnym wykoszono wielki "obrazek" przeciw UE i cudzoziemcom (video)

Kukiz zaatakował protestujących ws. sądownictwa: oszaleliście??? Mam stanąć obok Platformy?

Weto prezydenta Dudy oburzyło PiS. Jak zareaguje Kaczyński? (video)

Demonstracje przed domem Grzegorza Schetyny we Wrocławiu

Andrzej Duda zawetował dwie ustawy o sądownictwie. PiS rozczarowane zachowaniem prezydenta (video)

Adam Andruszkiewicz ostrzega: wpływowa fundacja powiązana z Sorosem przygotowuje plany organizacji "polskiego majdanu"

Od niedzieli pigułka "dzień po" będzie dostępna tylko na receptę

Beata Tadla prowokuje Krystynę Pawłowicz? Dziennikarka opublikowała zdjęcie z siostrą posłanki

Donald Tusk chwali protestujących przeciw PiS: nie można zmarnować tej energii

Holenderska gazeta codzienna publikuje grafikę z karykaturą sikającego Kaczyńskiego

Senat przyjął w nocy ustawę o Sądzie Najwyższym. Przed parlamentem odbyły się kolejne demonstracje (video)

Przeciwnicy zmian w sądownictwie zaatakowali pod Sejmem posła Jakubiaka. Polityk został eskortowany w asyście kilkunastu policjantów

Wojciech Cejrowski o opozycji: to oni mówią plugawym językiem przy ośmiorniczkach (video)

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński do opozycji: komuniści i esbecy, precz z łotrami

Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu: 52 proc. respondentów przeciwko PiS. Młodzi ludzie niezadowoleni

Orędzie premier Beaty Szydło: My jesteśmy władzą odpowiedzialną i jeśli na coś się umówiliśmy z obywatelami, to chcemy tego dotrzymać (video)

Top